Energia!

Energia!

Jesień przywitała nas w tym roku piękną, ciepłą aurą. Jest bardzo sucho i przyjemnie, drzewa zmieniają kolor, liście spadają i jak na razie jesień nas rozpieszcza. Niestety jednak dni są już coraz krótsze, robi się coraz chłodniej i nieuchronnie dopada nad jesienny spadek formy. Jeżeli nie chcesz zostać pokonany przez jesienne przesilenie możesz pomóc sobie ruchem – przede wszystkim regularnym, ćwicz co najmniej 3 razy w tygodniu i jeżeli zamierzasz praktykować jogę, spróbuj w swojej praktyce wykorzystać kilka z poniższych pozycji, które doładują Twoje energetyczne akumulatory.

Ustrasana (Wielbłąd)

Rozpoczynamy w klęku, kolana na szerokość bioder. Palce stóp opieramy (łatwiejsza wersja) lub stopy kładziemy stroną grzbietową (trudniejsza wersja). Ręce opieramy na biodrach i z wdechem unosimy mostek w górę, a na wydechu delikatnie wychylamy się do tyłu, starając się wyginać w kręgosłupie a biodra utrzymać nadal nad kolanami. Dłonie opieramy na piętach.

Urdhva hastasana

Rozpoczynamy tadasanie (pozycji góry). Unosimy ręce bokiem w górę, możemy je połączyć lub zostawić oddzielnie. Pozycja będzie bardziej intensywna jeżeli uniesiesz głowę, patrząc w górę, jednocześnie łagodnie wychylając się do tyłu.

Eka hasta vyaghrasana (Tygrys)

Zaczynamy z klęku podpartego, kolana pod biodrami i rozstawione na szerokość bioder, dłonie pod barkami. Unieś zgiętą w kolanie prawą nogę, podnieś lewą rękę i złap się nią za stopę lub kostkę prawej nogi. Po kilku oddechach w pozycji powtórz całość zamieniając strony.

Natarajasana (Tancerz)

Zaczynamy z pozycji góry. Zegnij prawą nogę w kolanie zbliżając piętę do pośladka i złap prawą ręką za stopę lub kostkę. Drugą rękę unieś do góry i rozpocznij pochylanie się do przodu do momentu w którym ciało i wyprostowana ręka będą równoległe do podłoża. Drugą nogę cały czas aktywnie unoś jak najwyżej.

Sirsasana (Stanie na głowie)

Uklęknij na macie. Zapleć dłonie i ułóż przedramiona na macie w takiej odległości od siebie, aby pomiędzy nimi położyć głowę. Połóż głowę, oprzyj ją czubkiem głowy na macie. Unieś biodra i podchodź nogami coraz bliżej głowy, jednocześnie umieszczając biodra nad głową. Gdy nie możesz już podejść dalej nogami, unieś najpierw jedną, potem drugą nogę. Nogi możesz trzymać wyprostowane, możesz również je zgiąć utrzymując jedną z przodu a drugą z tyłu. Najbardziej intensywna będzie pozycja, w której co kilka oddechów będziesz zmieniać ułożenie nóg.
Dla ułatwienia możesz ćwiczyć przy ścianie