Odpocznij!

Odpocznij!

Joga nie jest dyscypliną sportową. Nie każe Ci ścigać się ze sobą i z innymi, wręcz nie popiera sportowej rywalizacji, skłaniając się raczej w stronę łagodnej rekreacji ruchowej, dzięki czemu obniża poziom stresu. Co to oznacza? To, że ćwicząc jogę masz nie być zorientowany na wynik, ale na proces, więc czerpać radość po prostu z tego że ćwiczysz nie zwracając uwagi no to jak wysoko możesz podnieść nogę lub ile brakuje Ci do szpagatu. Poszczególne pozycje możesz wykonywać szybko i dynamicznie, lub powoli i raczej statycznie – kładąc nacisk na technikę wykonania, ale niezależnie od tego którą drogę wybierasz ty (lub twój nauczyciel jogi :)) nie zapominaj o pozycjach służących do odpoczynku. Mają one na celu uspokojenie twojego oddechu po asanach bardziej zaawansowanych lub bardziej wysiłkowych. Nie wahaj się korzystać z nich podczas praktyki!

Namaste
Stań jak w pozycji góry – duże paluchy stóp razem, rzepki kolanowe podciągniete, miednica podwinięta, kręgosłup wyprostowany, tył szyi wyciągnięty, barki oddalone od uszu. Ręcę złóż wnętrzami do siebie na klatce piersiowej.

Apanasana
Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i oplatając rękoma łydki przyciągnij kolana do klatki piersiowej. Możesz łagodnie pobujać ciałem w przód i w tył lub na boki.

Pozycja rozciągającego się szczeniaczka – Uttana Shishosana
Uklęknij na macie z kolanami pod biodrami a dłońmi pod barkami. Przesuń dłonie do przodu, jak w pozycji leżącego bohatera, ale biodra zatrzymaj nieruchomo nad kolanami. Głowę oprzyj na macie.

Pozycja dziecka – Balasana
Klęknij trzymając kolana i kostki razem. Usiądź pośladkami na piętach, a następnie skłoń się w przód zbliżając głowę do maty. Ręce wzdłuż ciała.

Siad skrzyżny – Sukhasana
Usiądź na macie krzyżując nogi tak, aby kostka prawej nogi znalazła się pod lewym kolanem i na odwrót. Rozluźnione ręce ułóż na udach lub kolanach

Pozycja kota – Marjaryasana
Klęk prosty – kolana pod biodrami, dłonie pod barkami. Głowę zwieś luźno w dół podczas gdy cały kręgosłup zaokrąglasz, wyciągając do w górę.

Pozycja krowy – Bitilasana
Klęk prosty – kolana pod biodrami, dłonie pod barkami. Kręgosłup wyginaj w łuk, unosząc głowę i opuszczając brzuch w kierunku maty.
Szczególną ulgę da Ci połączenie tych dwóch pozycji – z wdechem wykonuj pozycję krowy, a z wydechem pozycję kota. To połączenie zalecane jest jeśli poczujesz podczas ćwiczeń delikatny dyskomfort w plecach, jak również dla wszystkich pracujących w pozycji siedzącej – nie tylko jako odpoczynek pomiędzy poszczególnymi asanami, ale jako samodzielna pozycja, którą warto wykonywać nawet kilka minut.